2011.02.09.
20:02

Írta: saran

Valentin napi apróságok

Egyik legkedvesebb képeslap készítő technikám az embossing. Ez a technika szerintem nem lett olyan elterjedt, mint a scrapbooking, pedig sokkal egyszerűbb és majdnem olyan mutatós.

Dombornyomás (embossing) - az eljárás lényege, hogy egy kész sablonba, formába gömbvégű tollal belenyomjuk a papírt. A nyomatot tovább mélyítjük, lazítjuk amíg a formák ki nem rajzolódnak. Majd a rajzolat széleinek karaktert adva kontúrozásként kihúzzuk a éleket. Az így megmunkált papír másik felén gyönyörű domború mintát tudunk kialakítani.
A technikához használt fém sablonok tartósak, élettartamuk korlátlan. Többféle mintázatban kaphatóak: a hagyományos rusztikus és geometrikus mandala - formák mellett többféle virágkompozíció és téli ünnepi téma is megtalálható. Az embossing papír is speciális - lágyabb szerkezetű - ezért könnyebben tágul és nehezebben lyukad át.
Van pausz jellegű, amely átlátszik és jól kivehető a sablon mintázata. A hagyományos embossing papír viszont nem átlátszó. Ezért alulról megvilágított üvegasztalra vagy ablakra kell rögzíteni a sablont és a rajta lévő papírt, így a kirajzolni kívánt mintát könnyű észlelni. Emellett gyerekekkel bátran használhatjuk a színes fénymásoló papírt is. Ilyenkor a munka megkezdése előtt javasoljuk, hogy a gyerekek az ujjukkal tapintsák ki a minta mélyedéseit, nyomják be kissé és utána kezdjék gömbvégű tollal kontúrozni a széleket.
A titokrajz jelleg segíti az alak-háttér konstancia fejlődését, a különböző nyomáserősség érzékelése a helyes írásnyomaték kialakulását. A dombornyomott mintázatú papírt díszítéshez, meghívók és üdvözlőlapok készítéséhez ajánljuk. (forrás: www.alapkozpont.hu)

A scrapbooking a kreatív emlékkönyv, fotóalbum, kollázs és üdvözlőkártya készítés hagyományos és modern technikáit ötvöző technikák összessége. (forrás: www.scrapbook.lap.hu)

De térjünk vissza a lényegre!

Valentin nap közeledtével az jutott eszembe, hogy talán mégsem olyan haszontalan ez az ünnep, mint korábban gondoltam. Hiszen nem csupán a kedvesünket, barátunkat, férjünket lephetjük meg apró meglepetésekkel, hanem az anyukákat, nagymamákat és keresztmamákat is eggyel többször van alkalmunk köszönteni.

A dombornyomásos képeslapok a nagyinak és keresztmamáknak készültek, természetesen a lányokkal középpontban.

emboss2.jpg"Kaskad" kartont szeretem a leginkább erre a technikára, mert nem túl vastag (125g/m2), ezért könnyű megmunkálni és rendkívül széles a színskálája. Valentin napra (és Anyák napjára) a piros szín dukál. Mondanom sem kell már, hogy ezt is a Panton-ban szoktam vásárolni. Az A4-es kartonból két darab félbehajtható képeslap készíthető.

Az egyiket egy hullám-szív alakú, kifejezetten fotó paszpartunak való sablonnal domborítottam meg. A közepét sziluettvágó ollóval kivágtam (jó minőségű körömvágó olló is tökéletes a feladatra) és a fotót a kihajtható képeslap belső oldalára ragasztottam. Lehet így is hagyni és akkor valóban képeslapként funkcionál a lap, a belső oldalra a fotó mellé néhány mondatot is lehet írni köszöntésképpen. De én most összeragasztottam a képeslapot és fotó rámaként használtam fel.

emboss1.jpg

A másik képeslapnál nem magát a kartont domborítottam, hanem erre a célra készített vékony fémlapot. Bevallom, most először próbálkoztam a meglévő embossing sablonjaimat fém alapon használni, és az eredményt nem találtam tökéletesnek. Túl vékonyak a sziluettek és a fém tudja olya jól felvenni a mintát. Utána kell néznem, lehet hogy vannak külön fém megmunkáláshoz való sablonok is, csak elkerülték a figyelmemet a kreatív boltok gazdag áruválasztékának dömpingjében...

Bemutatom azért a végeredményt: a négyzet alakú kis fél lapon a sarkokat domborítottam meg, a sarkára fordítottam a lapot, majd kivágtam a közepén egy kis négyzet alakot a fotónak. A képeslapra illesztettem és az ablak helyét megjelöltem. A képeslap első laján kis ablakot vágtam és kétoldalú ragasztóval az ablakra illesztettem a fém "ablakkeretet".

Ez a fém lap próbaképpen született, igazi funkciója nincs- Talán poháralátétnek lehetne használni...

Mivel a fém szélek vághatnak, ha gyerek kezébe kerülnek, így az alját és a széleket beborítottam kartonnal.

 

Végül egy apró ajándékkísérő, ha mozijeggyel, színházjeggyel lepjük meg szeretteinket.

A jegy méreteit lemértem, 2-2mm-t ráhagyva kis tokot szabtam neki és még összeragasztás előtt néhány szívecske mintával díszítettem. Az oldalát érdemes úgy összeragasztani, hogy egy mozijegy alakúra hajtogatott kis újságpapírt beledugunk a tokba, így ha elfolyik a ragasztó, az felfogja. Pár percig - szintén újságpapír között - préselni szoktam a tokokat, így biztosan nem nyílik szét.

1 komment

Címkék: fotó valentin képeslap anyák napja embossing

A bejegyzés trackback címe:

https://sajatkezzel.blog.hu/api/trackback/id/tr132649990

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

SzaboIca 2011.02.14. 17:35:47

Szia Sári,

kellett egy kis pihenő, és eszembe jutott, hogy megnézzem a sajatkezzel-t. Örömmel olvasgattam a posztokat, különösen tetszik a hűtőmágneses, ahogy elképzelem Emi-t és a bimm-bamm-ot. :-)

Meg aztán bátorságért is fordultam ide, mert ma este már nem halogathatom tovább, hogy a tervezett sk áldás és szerencse tartót ne készítsem el. Azért (is) tartok tőle, mert még sose volt textil dekor filc a kezemben, nemhogy 3D-s :-)

Örömmel olvastam azt a bejegyzést is, ami szerint a konyhát is bevontad a kreatív területbe :-D

Puszi

I.
süti beállítások módosítása