2011.02.09.
20:02

Írta: saran

Valentin napi apróságok

Egyik legkedvesebb képeslap készítő technikám az embossing. Ez a technika szerintem nem lett olyan elterjedt, mint a scrapbooking, pedig sokkal egyszerűbb és majdnem olyan mutatós.

Dombornyomás (embossing) - az eljárás lényege, hogy egy kész sablonba, formába gömbvégű tollal belenyomjuk a papírt. A nyomatot tovább mélyítjük, lazítjuk amíg a formák ki nem rajzolódnak. Majd a rajzolat széleinek karaktert adva kontúrozásként kihúzzuk a éleket. Az így megmunkált papír másik felén gyönyörű domború mintát tudunk kialakítani.
A technikához használt fém sablonok tartósak, élettartamuk korlátlan. Többféle mintázatban kaphatóak: a hagyományos rusztikus és geometrikus mandala - formák mellett többféle virágkompozíció és téli ünnepi téma is megtalálható. Az embossing papír is speciális - lágyabb szerkezetű - ezért könnyebben tágul és nehezebben lyukad át.
Van pausz jellegű, amely átlátszik és jól kivehető a sablon mintázata. A hagyományos embossing papír viszont nem átlátszó. Ezért alulról megvilágított üvegasztalra vagy ablakra kell rögzíteni a sablont és a rajta lévő papírt, így a kirajzolni kívánt mintát könnyű észlelni. Emellett gyerekekkel bátran használhatjuk a színes fénymásoló papírt is. Ilyenkor a munka megkezdése előtt javasoljuk, hogy a gyerekek az ujjukkal tapintsák ki a minta mélyedéseit, nyomják be kissé és utána kezdjék gömbvégű tollal kontúrozni a széleket.
A titokrajz jelleg segíti az alak-háttér konstancia fejlődését, a különböző nyomáserősség érzékelése a helyes írásnyomaték kialakulását. A dombornyomott mintázatú papírt díszítéshez, meghívók és üdvözlőlapok készítéséhez ajánljuk. (forrás: www.alapkozpont.hu)

A scrapbooking a kreatív emlékkönyv, fotóalbum, kollázs és üdvözlőkártya készítés hagyományos és modern technikáit ötvöző technikák összessége. (forrás: www.scrapbook.lap.hu)

De térjünk vissza a lényegre!

Valentin nap közeledtével az jutott eszembe, hogy talán mégsem olyan haszontalan ez az ünnep, mint korábban gondoltam. Hiszen nem csupán a kedvesünket, barátunkat, férjünket lephetjük meg apró meglepetésekkel, hanem az anyukákat, nagymamákat és keresztmamákat is eggyel többször van alkalmunk köszönteni.

A dombornyomásos képeslapok a nagyinak és keresztmamáknak készültek, természetesen a lányokkal középpontban.

emboss2.jpg"Kaskad" kartont szeretem a leginkább erre a technikára, mert nem túl vastag (125g/m2), ezért könnyű megmunkálni és rendkívül széles a színskálája. Valentin napra (és Anyák napjára) a piros szín dukál. Mondanom sem kell már, hogy ezt is a Panton-ban szoktam vásárolni. Az A4-es kartonból két darab félbehajtható képeslap készíthető.

Az egyiket egy hullám-szív alakú, kifejezetten fotó paszpartunak való sablonnal domborítottam meg. A közepét sziluettvágó ollóval kivágtam (jó minőségű körömvágó olló is tökéletes a feladatra) és a fotót a kihajtható képeslap belső oldalára ragasztottam. Lehet így is hagyni és akkor valóban képeslapként funkcionál a lap, a belső oldalra a fotó mellé néhány mondatot is lehet írni köszöntésképpen. De én most összeragasztottam a képeslapot és fotó rámaként használtam fel.

emboss1.jpg

A másik képeslapnál nem magát a kartont domborítottam, hanem erre a célra készített vékony fémlapot. Bevallom, most először próbálkoztam a meglévő embossing sablonjaimat fém alapon használni, és az eredményt nem találtam tökéletesnek. Túl vékonyak a sziluettek és a fém tudja olya jól felvenni a mintát. Utána kell néznem, lehet hogy vannak külön fém megmunkáláshoz való sablonok is, csak elkerülték a figyelmemet a kreatív boltok gazdag áruválasztékának dömpingjében...

Bemutatom azért a végeredményt: a négyzet alakú kis fél lapon a sarkokat domborítottam meg, a sarkára fordítottam a lapot, majd kivágtam a közepén egy kis négyzet alakot a fotónak. A képeslapra illesztettem és az ablak helyét megjelöltem. A képeslap első laján kis ablakot vágtam és kétoldalú ragasztóval az ablakra illesztettem a fém "ablakkeretet".

Ez a fém lap próbaképpen született, igazi funkciója nincs- Talán poháralátétnek lehetne használni...

Mivel a fém szélek vághatnak, ha gyerek kezébe kerülnek, így az alját és a széleket beborítottam kartonnal.

 

Végül egy apró ajándékkísérő, ha mozijeggyel, színházjeggyel lepjük meg szeretteinket.

A jegy méreteit lemértem, 2-2mm-t ráhagyva kis tokot szabtam neki és még összeragasztás előtt néhány szívecske mintával díszítettem. Az oldalát érdemes úgy összeragasztani, hogy egy mozijegy alakúra hajtogatott kis újságpapírt beledugunk a tokba, így ha elfolyik a ragasztó, az felfogja. Pár percig - szintén újságpapír között - préselni szoktam a tokokat, így biztosan nem nyílik szét.

1 komment

Címkék: fotó valentin képeslap anyák napja embossing

2011.02.08.
22:37

Írta: saran

Tálca Rólunk

Közeleg a Valentin-nap. Nem vagyok nagy híve ennek az ünnepnapnak, de most eszembe jutott egy újabb ötlet az elfekvő fotóim hasznosítására, a múltkori hűtőmágnesek után.

Még Karácsony előtt vettem az IKEA-ban néhány egyszerű fatálcát (na jó, az alja csak farostlemez a költségtakarékosság miatt), hogy majd szalvétatechnikával díszítem. De nem maradt már energiám az ünnepek előtt elkészíteni, így ugrott mint sk ajándék. Azt viszont nem akartam, hogy idén Karácsonyig "raktáron maradjanak" a tálcák, így megcéloztam a Valentin napot.

Előkotortam a fotós paksamétát és kiválasztottam két tucat képet magunkról. Elrendezgettem mozaikszerűen a tálcán, hogy megnézzem melyik kép marad, melyiket hagyom ki. Néhány mutatósabbat teljes méretben hagytam, a többit megnyirbáltam: felesleges szereplőket levágtam, szabálytalan formára vagy szív alakúra formáztam a képet.

A tálca belső mérete alapján kiszabtam a takaró fóliát. A biztonság kedvéért kétoldalú ragasztóval néhány fotót rögzítettem a tálcához. A fotókkal beborított tálcára ráhelyeztem a fóliát és ragasztópisztoly segítségével rögzítettem a tálca széléhez.

Most már a férjemen a sor. Remélem veszi a lapot és végre egyszer ágyba hozza a reggelit vasárnap reggel.

Kellékek: IKEA/KLACK tálca (38*58cm) + fotók + vékony átlátszó műanyag fólia (Panton) + ragasztópisztoly

1 komment

Címkék: fotó valentin tálca personalize

2011.02.08.
18:50

Írta: saran

Papír fogalmak

Papír méretek:

Az ISO-féle papírméretek mind közös oldalarányon alapulnak: 1:√2,, vagyis kb. az 1 : 1,4142 arányon. Ennek az aránynak az előnye az, hogy az eredeti ívet akárhányszor is hajtják félbe, az megőrzi oldalainak eredeti arányát. Bevezetése a XVIII. században élt Georg Lichtenberg nevéhez köthető. Ez az arány az átméretezést is lehetővé teszi anélkül, hogy a lap tartalma sérülne. Az A4-es lap például A3-asra nagyítható, mialatt az eredeti anyag arányait pontosan megőrzi.

A sorozat: Az A0-s papírív mérete 841×1189 mm. Területe 1 m2. A közhasználatban elterjedt A4-es méretet az A0-s méret négyszeri felezésével kapjuk.

Papír vastagság:

Szerte a világban, ahol a metrikus rendszer van érvényben a papír tömegét gramm/m2-ben fejezik ki. A szokásos irodai papír négyzetmétertömege 80 g/m², egy szokásos A4-es lap (1/16 m²) súlya tehát 5 g.

A papírokat vastagságuk és sűrűségük alapján több csoportba osztjuk: papírra, kartonra és lemezre.

Nyomdai ív: 16 nyomott oldal (meghajtva) függetlenül az alaktól.

 

Szólj hozzá!

Címkék: papír könyvkötés tudtad hogy

süti beállítások módosítása